Cypřiše

Cypřiše - stromy a keře do vaší zahrady

Cypřiše jsou stálezelené jehličnany, které se ochotně vysazují v polských zahradách a domácnostech. Vynikají nejen vzhledem, ale i skvělou funkčností. Lze je použít jako živý plot nebo vysadit sólo. přečtěte si více »

borůvka

Silné stránky pěstování borůvek

Borůvky jsou nejen sladkým, chutným a šťavnatým ovocem, ale také vynikajícím zdrojem mnoha živin, antioxidantů, vitamínů a minerálů a také vlákniny. Borůvky patří mezi tzv. superpotraviny, tedy potra přečtěte si více »

 

Silné stránky pěstování borůvek

Borůvky jsou nejen sladkým, chutným a šťavnatým ovocem, ale také vynikajícím zdrojem mnoha živin, antioxidantů, vitamínů a minerálů a také vlákniny. Borůvky patří mezi tzv. superpotraviny, tedy potraviny přírodního původu, které mají mimořádně vysokou výživovou hodnotu. Superpotraviny snižují hladinu cholesterolu, snižují riziko mnoha onemocnění a mají pozitivní vliv na lidské zdraví a pohodu. Borůvky díky obsahu draslíku, vitaminu C, flavonoidů a karotenoidů snižují riziko srdečních onemocnění a rakoviny, působí protizánětlivě, snižují stres a podporují imunitní systém člověka. Díky nízkému obsahu kalorií, vynikající chuti a výjimečné výživové hodnotě jsou borůvky součástí téměř každého jídelníčku a základem zdravé výživy. Výhod borůvek je opravdu mnoho, a proto si toto ovoce získává oblibu po celém světě.

Pěstování borůvek

Borůvky jsou v Polsku stále oblíbenější. Pěstování borůvek je snadné - samozřejmě pokud jsou vhodné půdní podmínky. Jedná se o mělce kořenící rostlinu, takže půda by měla zadržovat vláhu, ale zároveň by měla být dobře odvodněná, aby půda nebyla příliš mokrá. hTTPS://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Kanadske-boruvky/30 borůvka se nejlépe cítí v kyselé půdě. Sazenice borůvek by se měly vysazovat nejpozději na jaře nebo na podzim, v závislosti na oblasti, kde se pěstují. Nejlepší je kupovat rostliny staré 3 roky, protože se dobře ujímají. Pro pěstování borůvek potřebujete slunné, ale chráněné místo. Nejlepších výnosů se dosahuje na slunci, avšak ostré sluneční paprsky a vysušující vítr mohou mít na rostlinu nepříznivý vliv. Z tohoto důvodu by se borůvka měla vysazovat daleko od stromů, které vrhají stín a pohlcují vlhkost z půdy.

Sazenice borůvek - které vybrat?

V našem zahradnictví Moravské Sady najdete celou řadu sazenic borůvek, které se od sebe liší velikostí, vzrůstem, termínem dozrávání, odolností vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, chutí a vzhledem plodů i tvarem a barvou listů. Před výběrem správné odrůdy borůvek pro pěstování je vhodné zvolit dobu zrání, která pro vás bude nejvýhodnější. Nejdříve (již v červenci) dozrávají borůvky DUKE, SPARTAN a PATRIOT. Tyto odrůdy jsou odolné vůči mrazu a bohatě plodí. Kromě toho se borůvky SPARTAN skvěle hodí jako ovoce do zavařenin a likérů. BLUEGOLD, DARROW a BRIGITTA dozrávají nejpozději (v srpnu nebo dokonce začátkem září). Jejich plody jsou velké, pevné a velmi chutné. Zajímavou a poměrně neobvyklou odrůdou je PINK LEMONADE. Jak název napovídá, plodí růžově zbarvené plody sladké a aromatické chuti. Nejlépe plodí na dobře osluněném stanovišti a její odolnost proti mrazu je poměrně vysoká.

Chcete-li se dozvědět více o různých odrůdách borůvek a vybrat si tu nejlepší pro vás, navštivte obchod moravske-sady.cz a podívejte se na naši nabídku!

Související články