Cypřiše - stromy a keře do vaší zahrady
Cypřiše jsou stálezelené jehličnany, které se ochotně vysazují v polských zahradách a domácnostech. Vynikají nejen vzhledem, ale i skvělou funkčností. Lze je použít jako živý plot nebo vysadit sólo. Stačí jim věnovat trochu pozornosti, aby krásně rostly. Pokud hledáte nenáročné a přesto podmanivé stromy a keře, zjistěte více o cypřiších.
Pár slov o cypřiších
Https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Cyprise/48 Cypřiše jsou jehličnaté stromy a keře ze Severní Ameriky a východní Asie (hlavně Japonska a Tchaj-wanu). Přirozeně obvykle rostou ve vlhkém klimatu, takže při jejich pozvání do polské zahrady je nutné zajistit správné množství vody. Vypadají jako kužel. Kůra je tenká a hladká a jehlice rostou napříč ve čtyřech řadách. Často jsou zaměňovány s tújemi, protože se jim velmi podobají.
Cypřiš - odrůdy hodné pozornosti
Do Polska se dostalo mnoho odrůd cypřišů, které se ochotně vysazují. Mezi často volené patří:
cypřišek hrachový FILIFERA AUREA - je to dekorativní keř široce kuželovitého habitu, který může dosahovat až 5 metrů výšky (za úvahu však stojí, že roste velmi pomalu); vyznačuje se štíhlými výhonky a žlutými šupinami a jeho větve jsou někdy pro svůj vzhled přirovnávány k provázkům,
Japonský cypřiš TSATSUMI GOLD - jedná se o velmi nízkou odrůdu této rostliny, která je ve věku 10 let schopna dosáhnout pouze 50 centimetrů na výšku; má silné výhony, které tvoří klenutý průřez (časem přechází do kuželovitého tvaru jako u jiných cypřišů),
Lawsonův cypřiš BAUTCHENSIS - také jedna z nepříliš vysokých odrůd, protože po 10 letech může její majitel počítat s rostlinou vysokou asi 10 metrů; zpočátku připomíná kouli, která se teprve později mění v kužel; vyznačující se šedomodrými a modrozelenými větvičkami,
cypřišek nutkaj PENDULA - patří mezi vyšší odrůdy, která každoročně naroste o cca 20 cm, aby po deseti letech dosáhla 2,5 metru na výšku a 1 metr na šířku; jeho charakteristickým znakem je volná struktura a tvorba zelených šišek;
FILICOIDES cypřiš - je to keř nepravidelného tvaru, který může dorůst až 1 metru na výšku; vyznačuje se intenzivní zelenou barvou a výhonky, které mohou připomínat listy kapradin.
Cypřiše na zahradě – kam je zasadit?
Existuje mnoho způsobů, jak zasadit cypřiše do zahrady. Vše záleží na tom, jakou odrůdu si vyberete a co od těchto rostlin očekáváte. Skvěle se hodí například na vytvoření živého plotu. Pak je třeba sazenice vysadit ve vzdálenosti cca 50 centimetrů od sebe, aby se po nějaké době vytvořil krásný zelený pás. Pokud se vydáte na velký cypřiš, můžete je umístit na svou zahradu i sólo, protože jsou skvělými solitéry. Tato rostlina bude také skvělým doplňkem skalek a slev – zejména odrůd s rozšiřujícím se habitem. Pozoruhodný je i cypřiš na kmeni, např. verze FILIP'S GOLDEN TEARS, který může dosáhnout výšky až 6 metrů. Na zahradě bude mít dekorativní funkci, protože přitahuje pozornost už z velké dálky. Pokud ovšem sníte o jehličnanu na balkoně, můžete zvolit i cypřiše v květináči. Až po pár letech vyroste, můžete ji přesadit do zahrady.
Cypřiše - sadba a pěstování
Přestože sazenice cypřišů nejsou příliš náročné, před výsadbou je třeba zvážit několik věcí. V první řadě je důležitá pozice. Mělo by být slunečné (případně poslouží i polostín), chráněné před větrem, s humózní půdou s mírně kyselou reakcí. Také se ujistěte, že je půda dobře napojena. Během sucha se bez zálivky neobejdete. Dalším problémem je doba výsadby. Předpokládá se, že nejlepším obdobím je podzim, ale je třeba dávat pozor, aby to bylo před mrazem. Zejména mladé sazenice nezvládly nízké teploty.
Po výběru správného místa a měsíce - je čas přejít k výsadbě. Nejprve by měla být půda důkladně uvolněna. Poté vykopejte jámu dvakrát tak hlubokou, než je výška kořenového balu cypřiše. Potom se vše přikryje zeminou, lehce prohněte a hojně zalije vodou. V prvních týdnech po výsadbě rostlinu pravidelně zalévejte, ale pouze ve dnech bez mrazu. Na zimu se vyplatí cypřiš přikrýt netkanou textilií nebo jutovým pytlem.